Ako vianocujú v Indii?

Ako sme už spomínali, India je veľmi rôznorodá a farebná. Je to krajina mnohých náboženstiev, ktoré spolunažívajú v pohode a rešpektujú sa navzájom. Keďže v Indii žijú kresťania, aj tu oslavujú Vianoce. Vianoce sú ovplyvnené aj zvykmi iných krajín, najviac asi Anglickom.

Robin je pravoslávny kresťan. Porozprával nám o ich Vianociach v Indii.

Vianočné tradície v Indii

Áno, zdobia tiež vianočný stromček, prípadne palmu. Tradícia s obdarúvaním a darčekmi pod stromčekom u nich nie je taká silná, ako u nás. Nie všade a všetci ju praktizujú.

Až 25-dňový pôst

Dodržiavajú až 25-dňový vianočný pôst. Nejedia mäso, vyhýbajú sa alkoholu. Keďže v Indii je veľa vegetariánov, nie je to pre nich až taký problém, ako by bol napríklad pre nás, Slovákov. Pôst začína 1.12. a končí 25.12..

Od 1. decembra žijú prípravou na Vianoce. V neďalekej miestnej škole sa napríklad učia vianočné piesne a koledy. Potom medzi 15. a 23. 12. chodia 3 dni koledovať po domoch (bez ohľadu na vierovyznanie domácich). Atmosféra Vianoc postupne naberá na intenzite. Robia každoročne charitatívnu zbierku na dobročinnú vec, alebo na kostol.

Štedrý deň je v Indii 25.12.

V noci z 24. na 25. začína vianočný program. Väčšina Indov oslavuje Vianoce doma. Tak, ako sa my stretávame v kostoloch 24.12. o polnoci, tak aj oni na sviatočnej omši, ale 25.12. o 2 hod po polnoci.  V ich kostole koledujú len muži, mladšia generácia. Ale v ostatných kostoloch, cirkvách, majú zas svojich vlastných koledníkov a svoje vlastné pravidlá.  Štedrý deň oslavujú 25.12. ako Angličania. Môže to byť dôsledkom toho, že boli anglickou kolóniou.

Program v kostole končí okolo 5 hodiny. Rodina potom pokračuje doma sviatočnými raňajkami. Je to typický kresťanský pokrm – placka Appam – z ryžovej muky s kokosom a kuracie alebo populárne kačacie curry (rozumej omáčka/guláš/perkelt).

Poobede navštevujú rodiny, potom idú spoločne na vianočný program. Rôzne komunity pripravujú pestrý oslavný program, vystúpenia, vianočný ohňostroj… Táto oslava trvá až do polnoci.

Asi najväčším vianočným zážitkom je koledovanie. Do kostola patrí aj 500 rodín. Koledníci sa rozdelia na dve polovice.  Jedna na východnú časť dediny (tam patrí aj Robin), druhá na zapadnú časť dediny. Koledy sú pre Indov asi najväčším vianočným zážitkom.

Vianočné menu v Indii

Nemajú vianočnú večeru. Teda nie že by už večer mali  zakázané jesť, ale hlavné sviatočné jedlo je vianočný obed – 3 druhy mäsa, ryba, zeleninové pokrmy, zeleninové omáčky, banánová omáčka, mungo strukovina, neodmysliteľná príloha ryža a prípadne placky.

Indovia sú známi tým, že majú zväčša viacero pokrmov a každý si naberie z každého trošku. Nie je tomu inak ani na Vianoce.

 

Vianočné indické jedlo:

Vianočné koláče nie sú také fajnové domáce, ako máme my na Slovensku. Väčšinou je to kupovaný maslový a slivkový koláč a ďalšie sladkosti, ktoré si tiež zadovážia z trhu, či obchodu.

V Kerale, presnejšie v oblasti, kde žije Robinova rodina, jedia na Vianoce hovädzie mäso. Zvyknú si pripraviť býka, alebo vola. Záleží koľko majú pozvaných hostí. U nich v rodine si pripravia 10-15 kg mäsa. Potom si pochutnajú aj na kuriatku, alebo kačke, tuniaku, alebo niečom ako maslová ryba.  Samozrejme, nesmie chýbať 5 – 8 zeleninových pokrmov.

Oslavou Štedrého dňa pre Indov končia Vianoce. Nemajú, prvý, druhý sviatok vianočný. Potom vítajú Nový rok, ale už nie tak pompézne ako my, Slováci.


Takže, ako sme zistili, aj Vianoce Robinovej rodiny v Indii majú dosť spoločného s tými našimi slovenskými…

Nech ste kdekoľvek na svete,  požehnané a pokojné sviatky v kruhu vašich najbližších a krásny rok 2020 želá Robin.

zdroj foto: pinterest

Close Menu