Počasie v Indii
počasie v Indii

India je obrovská, pestrá a zelená. Je druhou najľudnatejšou krajinou na svete. Nachádza sa v južnej časti Ázie. Juh obmýva Indický oceán, západné pobrežie Arabské more a východné Bengálske more. Severnú hranicu tvoria Himaláje. Má nádhernú a pestrú prírodu. Je rôznorodá aj čo sa týka klímy. Mierne podnebie na severe strieda tropické na juhu. Na západe je suchá púšť, na severe tundra a ľadovce, na juhozápade čakajte vlhké tropické oblasti.

Slováka určite prekvapí hneď po príchode do Indie vlhko. A indická „zima“ vyzerá rozhodne inak ako tá naša, slovenská.

A ako je to s počasím a ročnými obdobiami?

  • zima v mesiacoch 12 až 2, na severe klesajú teploty k bodu mrazu, no juh má mierne teploty
  • leto 3 – 5,  na juhu extrémne horúčavy s teplotami až do 50º
  • monzúnové dažďové obdobie 6 – 9
  • obdobie po monzúne 10 -11.

Kerala má iba 3 ročné obdobia

Nie všade sa striedajú 4 ročné obdobia. Napríklad Kerala, z ktorej pochádza Robin, má iba 3 obdobia. Leto, monzún a zima. Neexistuje žiadne jarné ani jesenné obdobie. Kerala má mierne odlišné podnebie ako ostatné indické štáty.

Horúce LETO v Kerale začína vo februári a končí v máji

Teploty stúpajú nad 28 ° C. V Kerale je leto „chladnejšie“ ako v ostatných častiach Indie. Aj keď v Kerale nie je jeseň, horúčava spáli listy na stromoch. Tie vädnú a padajú na zem, pohľad na ne pripomína slovenskú jeseň:)

Keby ste sa chceli vybrať do Keraly na konci sezóny, v apríli si ešte užijete horúce dni počas Veľkej noci, ktorú indickí kresťania oslavujú tiež.

leto v Indii
leto v Indii

MONZÚN je typický dažďom

V Kerale zaprší aj počas roka, ale hlavne v období monzúnov. Počas monzúnu prší kľudne aj niekoľko dní vkuse, je to skôr lejak ako dážď. Juhozápadný monzún v Kerale je hlavným obdobím dažďov v Kerale, od júna do augusta. Priemerný úhrn zrážok počas tohto monzúnu je 2250 – 2500 mm. Ak sa napríklad vyberiete do Indie v máji, už budete cítiť, že monzún sa blíži. Bude teplo a vlhkosť vzduchu 80 %.

ZIMNÁ SEZÓNA  vyzerá, samozrejme, dosť inak, ako tá naša. Začína od konca novembra do polovice februára. V porovnaní s inými obdobiami v Indii, sú teraz teploty nižšie a chladnejšie a zrážok je menej.  Ale zase nie tak nízke, ako by sa mohlo zdať. Priemerná najnižšia teplota v zime v Kerale je 22º. Počas zimy sa Indovia s obľubou chránia dekami. Tak ako je pre Slováka typickým vianočným darčekom deka, tak pre Inda osvedčená teplá deka;-)

Kedy sa vybrať do indickej Keraly, kolísky ajurvédy?

Určite mimo monzúnov.  Monzún končí v závere augusta. V Kerale, v okrese Kovalam, odkiaľ pochádza Robin, začína dovolenková sezóna podľa toho, kedy sa študenti, ktorí študujú v susednom indickom štáte Tamil Nadu, vracajú domov na prázdniny. To je v septembri – októbri.  A kedy sa vybrať do Keraly? Ideálne medzi októbrom a marcom.

Ak ste boli v Indii, budeme radi, keď sa s nami podelíte o zážitky, príp. fotky.

Ak sa tam raz chytáte, nezabudnuteľný zážitok z pobytu v Indii vám želá Robin Raju.

Close Menu