Bolesti chrbtice
bolesti chrbtice

Bolesť chrbta ovplyvňuje kvalitu nášho života. Problémy s chrbticou pritom často začínajú nevinne. Neskôr sa pridá vyskočený, alebo vybočený stavec, seknutie v krížoch… Každá takáto zmena vysúva os nášho tela iným smerom. Ak toto podceníme, po čase sa k bolestiam chrbta postupne pridruží bolesť hlavy, migréna, tŕpnutie prstov, bolesť kolien, či berových kĺbov. Sprievodným javom je samozrejme aj psychická záťaž, pesimizmus, apatia, únava, nálady a strata energie.

Za Robinom prichádzajú ľudia s rôznymi ťažkosťami. Najčastejšie so skoliózou a s problémami chrbtice, konkrétne krčnej. Tu niekde to začína.

Na príčine nie je len sedavá práca

Nie je žiadnou novinkou, že tieto ťažkosti sa nám nabaľujú aj vekom, hlavne dôsledkom sedavej práce, či už za počítačom, za volantom… Aj keď s bolesťami chrbtice prichádzajú stále častejšie aj mladí ľudia. Bez ohľadu na povolanie, vraví sa, že tretinu života prespíme a tretinu presedíme. Na tom je veľa pravdy. Otázka je, či sedíme správne, či spíme v správnej polohe. Správne držanie chrbtice je dôležité aj kvôli správnemu fungovaniu čakier a prúdeniu životnej energie. Nevhodné návyky si často vytvárame nevedome odmalička. Veď v škole nás neučili, ako sedieť, ako správne chodiť, v akej polohe spať. Áno, to je pravda. A možno by aj mali.

bolesti chrbta

Mnohí by sme tak predišli nevhodným návykom a ušetrili si kopec zdravotných ťažkostí.  Ale nikdy nie je neskoro.

V akej polohe spať?

Možno aj vám sa stáva, že zaspíte vykrútení pri telke, v polohe polo ležmej, polo sedavej.  Váš chrbát pritom trpí, aj keď to možno v tom momente necítite.

A ako správne spať? Pre Slováka možno nepredstaviteľné, ale ideálna poloha pre spánok je na chrbte, na rovnom podklade, t.j. bez vankúša, na rovnej podložke. V tejto polohe najlepšie zrelaxujeme chrbticu a celé telo. Centrálny nervový systém je v jednej rovine a čakry majú ideálne podmienky, aby mohli čo najlepšie fungovať, energie plynúť.

Skúste to. Asi to po rokoch nepôjde zo dňa na deň, ale pokúste sa, postupne si zvyknete. Začnite tým, že sa vzdáte vankúša. Príp. ho nahraďte úplne tenkou podložkou.

V akej polohe správne sedieť?

Aj vy máte nepokojné nohy? Neviete sedieť pekne, prekladáte si nohu cez nohu? Trpia pritom bedrové kĺby, neskôr sa nám to môže vypomstiť.

Ako teda správne sedieť?  Operadlo vašej stoličky by malo mať o niečo viac ako 90 stupňov, cca 100 – 110.  Kolená by ste mali mať od seba, taký ten typický mužský sed naširoko, je pre chrbticu najpohodlnejší.

Os trupu by s nohami nemala zvierať pravý uhol, ale chodidlá s predkolením a tiež predkolenie so stehnami, áno. Skontrolujte sa, či nemáte guľatý chrbát a vystrite sa. Takéto sedenie chráni váš chrbát.  Prípadne presadnite občas na fitloptu. Tá nás automaticky núti sedieť správne a vystrieť sa.

Čo viac môžeme urobiť pre svoju chrbticu?

  • nájdite si pár minút denne a zacvičte si správne cviky, ale pozor, správne, aby ste si neublížili a nezabudnite,  lepšie je cvičiť denne len pár minúť, ale pravidelne, ako raz za týždeň dve hodiny
  • robte si prestávky v práci, doprajte si čerstvý vzduch, sústreďte sa na správne dýchanie, ktoré je tiež veľmi dôležité
  • zmeňte svoje nesprávne pohybové návyky a vedome kontrolujte ich nahrádzanie správnymi, sledujte sa a kontrolujte sa
  • doprajte si pravidelne kvalitnú ajurvédsku masáž chrbtice, nôh, či celého tela,  šetrite si chrbticu, venujte jej zaslúženú úľavu a pravidelnú starostlivosť.

Neviete, či je vaše držanie tela správne? Ktoré z vašich zažitých návykov vám najviac škodia? Kde robíte chybu a ako ju odstrániť? Objednajte sa na konzultáciu u Dr. Robina Raju. Zverte mu svoje ťažkosti.  Vďaka ajurvéde vám pomôže pracovať na zlepšení vášho zdravotného stavu. Prípadne konzultáciu spojte aj s masážou, po ktorej sa hneď budete cítiť lepšie, tak ako tí, ktorí už Robinove ajurvédske masáže vyskúšali.

Jedno však určite nerobte. Nepodceňujte bolesti, telo vám chce niečo povedať.

Keď nepočúvneme na prvé volanie, príde hlasnejšie.

Close Menu