Nie je prechádzka ako prechádzka
ranná prechádzka

Dali ste si niekedy sami sebe otázku, čo robíte preto, aby vás chrbtica nebolela?  Úprimne. Viacerí sa stále sťažujeme, no nerobíme nič, alebo veľmi málo preto, aby sme sa zbavili bolesti. Pritom veľmi dobre vieme,  že keď sa nebudeme pravidelne hýbať, naša chrbtica si to odnesie.

Mnohí máme sedavú prácu. Napriek tomu aj večer sedíme doma a pozeráme nejaký nezmyselný program v telke, alebo čumíme do mobilov, počítačov, hoci sme totálne unavení, vyčerpaní. Čo tak ísť radšej skôr do postele a ráno skôr vstať, dať si krátku rannú prechádzku na čerstvom vzduchu? Nemusíme ani každý deň cvičiť, stačí pravidelný ranný pohyb na čerstvom vzduchu a nielen naša chrbtica sa nám poďakuje.

Niet nad rannú prechádzku

Robin hovorí, že nie je prechádzka ako prechádzka. Ranná prechádzka má svoje čaro. Je o niečom úplne inom, ako keď sa človek unavený po celom dni ide večer prejsť.  Ráno, keď je slnko práve prebudené, čerstvé, vtedy nasávame energiu z okolia úplne inak, s čistou mysľou.

Pekne si v kľude kráčam a pozorujem okolie, prírodu, všetko živé naokolo a to, čo môjmu oku a duši lahodí.

7 Robinových odporúčaní na rannú prechádzku

  1. Najťažšie je začať a naučiť sa o niečo skôr vstávať. Choďte o hodinu skôr spať. Nastavte si budík o hodinku skôr a naučte sa vstávať na prvý budík. Dobrá správa – ide to.
  2. Ak si netrúfate hneď každý deň, začnite napríklad každý druhý. Postupne pridávajte 2+1+2 , až dospejete k 7 dňom v týždni.
  3. Kam? Nie, nešpekulujte nad tým, že bývate v meste a nemáte kam. Určite si nájdete miesto, ktoré je pokojnejšie, kde nie je zhon. Nemusí to byť ani lúka, ani les. Prejdite sa popri rieke, alebo za domom, kde nie je pohyb áut a kde je kúsok prírody.
  4. S kým? Prechádzajte sa sami. Ak aj zoberiete so sebou kamošku, vyberte sa každá svojou cestou a stretnite sa o 20 – 30 minút na rovnakom mieste.
  5. Vyčistite si hlavu. Vypnite si mobil, ak nemusíte, neberte so sebou ani psa. Buďte len vy a vaše ja.
  6. Pozorujte pri prechádzke okolie a vychutnávajte si vlastné ticho. Započúvajte sa do okolia a do seba. Buďte tu a teraz, nad ničím nerozmýšľajte. Vedome dýchajte, relaxujte a vnímajte.
  7. Po pár dňoch pocítite, ako sa vaše svaly, napätie a stres uvoľnia. Budete sa tešiť na každé nové ráno.

Takýto štart dňa zmení váš pocit zo samého seba. Uvoľní napätie a stres v chrbtici, aj v hlave.  Zapôsobí ako masáž tela aj duše. Počas dňa sa potom dokážete oveľa lepšie sústrediť na prácu. Budete produktívnejší, plní energie, na druhej strane vyrovnanejší a pokojnejší. Nič vás len tak ľahko nevyvedie z miery ako doteraz. Ale čo je najdôležitejšie, budete sa cítiť zdravotne oveľa lepšie.

Stačí si denne venovať 20 minút ráno na čerstvom vzduchu a občas k tomu pridať napríklad jogu.

Tí, čo tento ranný rituál pravidelne už absolvujú, vedia svoje. Život sa im zmenil od základov a skrásnel. Ostatní, najvyšší čas to v tomto období skúsiť. Bude vám ľúto, že ste sa na ranné prechádzky nedali skôr. Ale nikdy nie je neskoro.

Robin vám drží palce.

Close Menu