Indický sviatok Onam
Indický sviatok Onam, zdroj foto:https://www.travelogyindia.com

Indovia majú svoje tradičné sviatky, ktoré sú rozhodne iné, ako tie slovenské. Predstavíme si postupne na blogu niektoré z nich.

Kedy ste naposledy hrali so susedmi na dedine, alebo na ulici, alebo pred barákom nejakú kolektívnu športovú hru? Takú, pri ktorej ste sa dobre vybláznili, utužili vzťahy a odniesli si výhru, napr. trs banánov? Robin si práve na tieto chvíle počas osláv Onámu rád spomína. Súťažia a zabávajú sa celé rodiny, kvitne život v komunitách a na vidieku. Ale nielen o tom je 10-dňový štátny sviatok Onam.

Čo oslavuje indický Onam?

Onam oslavuje prosperitu, hojnosť, plodnosť, úrodu. Niečo ako u nás dožinky, alebo vinobranie, ibaže oslavy sú pompéznejšie a trvajú dlhšie, celých 10 dní. Je často označovaný aj ako Rain Flowrers (dažďové kvety). Spája všetkých Indov. Zabávajú sa a oslavujú spolu bez ohľadu na náboženstvo, spoločenstvo, kastu…  Legenda hovorí,  že prichádza mýtický kráľ  Mahabali na návštevu svojho kráľovstva. Prípravy na jeho príchod sú skutočne veľkolepé. Počas festivalu sú najdôležitejšie prvé a posledné dni.

Tento sviatok má pôvod priamo v štáte Kerala, odkiaľ pochádza a kde má rodinu aj Robin. A všetci Malayalees (Keralčania)  na svete ho oslavujú. Začína v auguste, alebo v septembri, záleží od Malayalamskeho (Keralského) kalendára. Deti majú v škole 10 dní prázdnin.

Ako prebieha 10-dňová oslava sviatku Onam v Indii?

  1. Prvý deň je o návštevách chrámov a modlidbách. Muži zbierajú kvety a ženy chystajú pre kráľa uvítací  koberec zo živých kvetov. Sú sviatočne oblečené v krásnych bielych sárach so zlatými švami. Tento rituál prípravy koberca pred ich domom sa volá Pookalam. Na ňom neskôr „privítajú kráľa“.
  2. Ďalšie dni muži zbierajú kvety a ženy pokračujú v rozširovaní krásneho kvetinového výtvoru až do konca osláv.
  3. Oslava pokračuje Onam nákupmi. Trhoviská sú plné ľudí, Indovia nakupujú hlavne šperky a oblečenie.
  4. Onam Sadya - typické jedlo indického sviatku Onam
    Onam Sadya – typické jedlo indického sviatku Onam

    Vishakam označuje začiatok hlavného jedla známeho ako Onam Sadhya. Pozostáva z viacerých pokrmov a je podávaný na banánovom liste. Indovia na túto tradíciu nedajú dopustiť nech sú kdekoľvek na svete. U nás na Slovensku síce banánový list nezoženiete, ale Robin si poradil. Vybehol poň do Rakúska, aby si aj na Slovensku, ktoré je jeho druhým domovom, pripomenul tradičný Onam.

  5. Vallamkali, preteky hadích člnov patria už tradične k 5. dňu osláv.
  6. Tí, ktorí museli opustiť svoje rodisko, sa v tento deň vracajú na tieto miesta, k svojim predkom a rodinám, aby tak spolu oslávili Onam. Prinášajú si darčeky.
  7. Pokračujú tradičné tance a predstavenia, ako sú Thiruvathira kali a Kaikotti kali, navštevujú sa hinduistické chrámy a podávajú vegetariánske jedlá.
  8. Uprostred Pookalan kvetinových kobercov, ktoré sú ešte čarovnejšie a väčšie, ženy pridávajú malé modly Vamana a Mahabali. Indovia naň pozývajú kráľa Mahabaliho.
  9. Najdôležitejší deň indického Onamu. Podľa starodávneho mýtu konenčne prichádza kráľ. Navštívi svoje kráľovstvo a žehná ľudu.
  10. Na záver si Indovia upratujú príbytky a pri vstupe do ich domu používajú na čistenie ryžovú vodu. Najstaršia žena v dome podarúva ostatným členom rodiny nové šatstvo.

Onam festival - hra tigrovOnam festival – hra tigrov

V dedine ľudia počas celých osláv trávia spolu čas, hrajú spoločne hry a súťaže. Vytvárajú tímy a súťažia proti sebe v rôznych disciplínach. Varia si chutné jedlo, trávia čas v komunite, v rodine, stretávajú sa na uliciach, aj v kostole.

Okrem hier a rituálov je súčasťou tohto festivalu aj spomínaný tanec a zábava v rôznej podobe. Napríklad obľúbená „Puli kali“, hra tigrov. Profesionálni umelci namaskovaní žiarivými farbami do podoby tigrov zabávajú domácich, ale aj turistov, ktorí vyhľadávajú exotickú atmosféru.

Celé oslavy sa nesú v duchu radosti, zábavy, priateľstva a vďaky.

Atmosféru Onamu vám viac priblíži aj toto video:

Close Menu